Jaką rurę wybrać, czyli temat stale odgrzewany

Jaką rurę wybrać, czyli temat stale odgrzewany

Wiele z Was mając możliwość kupienia własnej rury staje przed wyborem jaką rurę wybrać. Często wybór determinują nie tylko możliwości  lokalowe czy budżetowe, ale również preferencje odnośnie rodzaju powierzchni pokrycia rury. Aby jak najbardziej przybliżyć temat klasycznie zacznę od podziału

Sposób montowania

 1. -->Montowana na stałe do podłogi i sufitu, docinana na wymiar. Nie rozporowa.
 2. -->Montowane na stałe tylko do sufitu, rozporowa
 3. -->Niemontowana na stałe, rozporowa
 4. -->Podest- rura wolnostojąca

Rura montowana na stałe, docinana na wymiar jest przeznaczona do jednej wysokości. W przypadku zmiany pomieszczenia na wyższe rura nie będzie się nadawać. Do niższego pomieszczenia rurę można dociąć.

Rura rozporowa montowana na stałe, lub nie na stałe ma zazwyczaj 20 centymetrowy margines wysokości.

Rodzaj rury

W tym miejscu powinnam zacząć od faktów i mitów dotyczących rur składanych. Mówi się że łączenia przeszkadzają podczas ćwiczeń i ranią ręce. Jednak gdyby tak było  to firmy takie jak X-pole nie cieszyłyby się tak dużą popularnością.. Tak więc jak przy każdym tego typu podziale bedziecie sie spotykac zarówno z zaletami jak i wadami produktów, natomiast wybierzecie rurę która dla Was będzie miała mniej wad, lub z waszego punktu widzenia nie będzie miała ich w ogóle. Minusem rur składanych jest to że podczas ćwiczeń łączenia “pracują” dotyczy to zarówno rur łączonych na pin, za pomocą jointów czy skręcanych ze sobą. Mają krótsza żywotnośc niż rury  z “jednego kawaka” przez co wydaje wam się że są gorszej jakości. Jednak zaletą ich jest to że przy zmianie pomieszczenia na wyższe lub niższe dokładamy lub ściągamy odpowiedniej długości przedłużkę. Rury te można też bez problemu złożyć do pudełka i przetransportować. Rura z jednego kawałka natomiast jest jednolita na całej długości, Minusem takiej rury jest przede wszystkim to że jest zrobiona na konretna wysokośc, oraz psrawia problemy przy transporcie ze względu na gabaryty. Należy również pamiętać, że im dłuższa rura tym bardziej odchyla się od pionu podczas spinów, dlatego przy pewnej wysokosci zalecałbym używać rur z jednego kawałka. I pomimo tego że producenci np X-pole wprowadzili rury o grubszych ściankach, jednak występowanie łączeń i jointów zmniejsza bezpieczeństwo i żywotność długiej rury.

Pokrycie rury

To czym pokryta jest rura związane jest też z rodzajem rury ( z jednego kawałka/ składana)

Producenci tworzą to coraz nowe rodzaje powłok pokrywających rury, jednak najbardziej klasyczne to:

 • -->Chromowana ( pokryta chromem)
 • -->stal nierdzewna polerowana  ( chromoniklowa)
 • -->malowana proszkowo,

występuje również

 • -->mosiężna
 • -->pokryta tytanem tzw GOLD
 • -->ceramiczna
 • -->silikonowa

Pokrycie galwaniczne rury CHROM  lub gold występuje tylko w wersji składanej. Dlaczego? Ponieważ nie ma tak wielkich wanien galwanicznych żeby włożyć w całości rurę o długości 3 metrów. Więc decydując się na tego typu powierzchnie już z góry jesteśmy “skazani” na składana rurę. Rura pokryta chromem ulega ścieraniu, więc po kilku latach uzytkowania przedłużki należy wymienić. Najbardziej popularnymi rurami składanymi sa rury X-pole 

Rura ze STALI NIERDZEWNEJ inaczej polerowana może występować w wersji składanej jak i z jednego kawałka. Porysowaną rurę można ponownie wypolerować. Jednak rura aby była przyczepna wymaga dłuższego rozgrzania w przeciwieństwie do rur chromowanych. Jest natomiast łatwa w utrzymaniu. 

Rura z MOSIĄDZU. Bardziej przyczepna niż wyżej wymienione rury. jednak należy pamiętać, ze mosiądz to jest mieszanina miedzi i cynku. materiał ten jest bardziej miękki przez co trudniejszy w utrzymaniu- łatwo się rysuje.

Rura pokryta TYTANEM. Jest to kompromis między rurą chrome a mosiężną pod względem przyczepności. Pomimo tego że z czasem złota powierzchnia się wyciera to rura nie traci swoich właściwości.

Rura MALOWANA PROSZKOWO, również może występować w jednym lub kilku kawałkach. Plusem tej powierzchni jest to że rurę można pomalować we wszystkich kolorach tęczy. Jednak podczas dropów może palić skórę.

Spodziewacie się że w tym miejscu  napiszę która z wyżej wymienionych rur ma najlepszą przyczepność…..

Nie poruszam tutaj tematu przyczepności, ponieważ jest ona zależna nie tylko od rodzaju powierzchni…….Ale o tym w innym temacie.

Średnica

Najbardziej popularna średnica to 45 mm, jednak na rynku  również występuja średnice 40 mm, 42 mm, oraz 48 mm. W Australii popularną średnicą jest 38 mm. opcja ta jest słabo dostępna w Europie. Jeżeli ktoś chce wam sprzedać 50 mm tzn że szuka “jelenia”.

Nie ma rury idealnej. zanim kupicie rury wypróbujcie kilka powierzchni, bo tak naprawde cała dyskusja zawsze rozchodzi się o powierzchnię którą jest pokryta rura. Co rura to opinia więc wybierzcie tę która dla WAS jest idealna.
Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment: