Jest wiele filmów polskich i zagranicznych, wielu autorów, którzy posiadają swoje kanały na YouTube, ale jak się w tym wszystkim nie pogubić? Jak uczyć się poprawnie technicznie? Jak prawidłowo zacząć od początku? Poniżej przedstawię Ci kilka zasad filtrowania tego, czego potrzebujesz a w kolejnych artykułach zrobię zestawienie przykładowych filmów z podziałem na lekcje.
Pole dance jest młodą dziedziną, więc nie ma jednolitych wytycznych odnośnie programu nauczania. Instruktor uczy instruktora, ten uczy kolejne osoby, które potem zakładają szkoły i stają się instruktorami. Młodzi instruktorzy próbują się wypromować, nagrywając filmy i koło się zamyka.
1. Nie ucz się z jednego kanału.
Jest kilka popularnych polskich kanałów, ale są też pojedyncze osoby, które nagrały jeden lub dwa filmy, często przy filmach wyłączone są komentarze, więc Ty jako osoba początkująca nie jesteś w stanie zweryfikować poprawności wykonywania figur. Nie znaczy to jednak, że przy filmach, które posiadają same pozytywne oceny autorka wykonuje wszystko poprawnie.
Moja rada. Kiedy obierzesz sobie drogę nauki, to zawsze szukaj różnych filmów z nauki konkretnej figury. Poznając pole dance, sama wyłapiesz błędy lub wyciągniesz średnią. Pamiętaj, że czasami minimalne różnice w wykonywanych figurach na poziomie początkującym nie są błędem.
2. Zrób listę figur- obierz sobie drogę, po której będziesz szła.
Zauważ, że różne kanały mają różną kolejność nauki figur na poziomie początkującym. Dokładnie tak samo jest z zajęciami w szkole. Co szkoła to inny program nauczania. Ale jeśli kanał ma dwa filmiki z poziomu początkującego a dodatkowo między figurami jest V-ka to ciężko Ci będzie nauczyc sie pisać nie znając liter.
W kolejnych artykułach pokażę Ci, w jakiej kolejności należy uczyć się figur, jak ich wyszukiwać, jak flirtować z przeogromnej ilości filmów.
3. Czego będziesz potrzebować ćwicząc w domu?
Oprócz rury musisz zaopatrzyć się w materac, lustro i telefon do nagrywania. Trenując w domu, nikt Cię nie poprawi, nikt nie będzie asekurował, co oznacza, że sama musisz być swoim trenerem i nauczyć się dość szybko samoasekuracji. Lustro pomoże Ci skorygować błędy na bieżąco, a nagrany film pokaże całokształt wykonywanej figury.
4. Dla kogo jest nauka przez YouTube
- Jeżeli posiadasz dużo samomotywacji i dyscypliny, która będzie cię napędzać do działania i nie pozwoli się poddać.
- Jeśli trenowałeś wcześniej inne sporty. Ucząc się samodzielnie, powinieneś posiadać wyczucie własnego ciała, minimum koordynacji ruchowej. Jeżeli mylisz prawą i lewą rękę lub nie potrafisz odwzorować figur, które widzisz lepiej zapisz się na zajęcia grupowe na których będziesz się uczyć pod okiem trenera.
- Jeżeli uczestniczysz raz w tygodniu w zajęciach a potrzebujesz szybciej “iść naprzód” to nauka przez youtube przyspieszy Twój progres.
Nawet jeśli trenujesz tylko w domu, to warto czasami wybrać się na zajęcia grupowe do szkoły lub na trening indywidualny z instruktorem, który pomoże Ci wychwycić błędy. Jak w każdej branży tak i w pole dance nie jesteśmy w stanie wszystkiego same skorygować, ponieważ często nie dostrzegamy wszystkich swoich błędów. A źle wyuczone nawyki ruchowe w przyszłości są ciężkie do skorygowania.
Byłoby mi miło, gdybyś teraz wróciła do postu i świadomie go skomentowała. Daj znać czy mam zrobić listę figur z przykładowymi filmami ułożonymi w odpowiedniej kolejności, czy może odpuścić temat, bo tego nie potrzebujesz?