Czym różni się magnezja od gripa? Zaglądamy do składu - wyjaśniamy zagadkę

Popularne pytanie, które często pada na grupach: "Która magnezja jest lepsza?"

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć która magnezja jest lepsza. Można natomiast po składzie wywnioskować która magnezja będzie najbardziej zbliżona do tej którą używasz.

Kupiłaś Ocuna i on nie działa ? Myślisz, że może spróbujesz Mammuta, bo koleżanka powiedziała, że na nią działa lepiej, jednak nie oznacza, że na Ciebie też zadziała. Ty możesz mieć inny rodzaj skóry, który odmiennie reaguje na te same warunki. 
Ale dzięki wskazówce, tabeli zamieszczonej poniżej będziesz wiedziała, którą magnezję możesz spróbować skoro ta, którą dotychczas używałaś w ogóle nie zdaje egzaminu. Skoro Ocun nie działa to jest duże prawdopodobieństwo, że zarówno Mammut jak i Chalk również nie zadziałają. Możliwe, że bardziej skuteczny będzie dla Ciebie GoGrip

Poniżej przedstawiam orientacyjny skład najbardziej popularnych preparatów. Pod tabelką natomast znajduję się szczegółowe wyjaśnienie. Jeżeli szukasz zamiennika, to patrz przede wszystkim na skład. 

  alkohol krzemionka woda weglan magnezu (magnezja) Glikol  silikony kalafonia  żywica benzoesowa Benzoesan benzynu
GoGrip + +       +      
Grip RX + +     +        
Dry Hands + +     + +      
Mammut +     +     + + +
Ocun  +     +     + + +
Chalk  +     +     + + +
X-dry + + + +   +      

Alkohol — występuje w każdej magnezji. Jest bazą, na której opiera się reszta składu, jest rozpuszczalnikiem lub nośnikiem dla pozostałych składników.

Dry Hands- sd alkohol 40
GoGrip- sd alkohol 40
Grip RX - Ethanol
Mammut, Ocun, Chalk- alkohol izopropylowy

Wspomniane alkohole najczęściej spełniają funkcję konserwantów. Są to alkohole denaturowane. Niestety każdy alkohol wysusza. W preparatach wspomagających chwyt spełniają zadanie odtłuszczające, ale też i odkażające. Ważne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację dłoni po użyciu każdej magnezji.

Krzemionka- inaczej silika, to dwutlenek krzemu (SiO2, silicon dioxide), czyli minerał, który w naturze występuje głównie jako kwarc. Znajdziemy go również w roślinach – np. w burakach cukrowych, skrzypie, ryżu, zbożach. Krzemionka jest jadalna.

Krzemionka ma postać białego lub transparentnego, delikatnego proszku. Ze względu na swoje zdolności pochłaniania sebum krzemionka znalazła zastosowanie w preparatach przeciwtrądzikowych i przeciwłojotokowych, a ponieważ ma postać niezwykle lekkiego, puszystego proszku czy pyłu, z powodzeniem stosuje się ją w kosmetykach kolorowych, takich jak cienie do powiek, róże i pudry.

Węglan magnezu- potocznie magnezja, która używana jest w naszych popularnych preparatach, jest substancją syntetyczną. Jednak może przenikać przez skórę lub mieszki włosowe, przyczyniając się do starzenia się skóry. Magnezja-jeżeli chodzi o przyczepność-jest bardziej skuteczna niż krzemionka, jednak nie należy zapominać, że powstaje w reakcji chemicznej, stad np. przetarcie oka może spowodować urazy nabłonka.

Silikony- występują między innymi w szamponach, ostatnio modne są szampony bez silikonów i parabenów. Wiele osób unika kosmetyków, które mają w swoim składzie silikon. Najczęstsze obawy dotyczą tego, że silikon drażni skórę, powoduje reakcje alergiczne i zatyka pory. Czy słusznie?

Silikon jest stosowany nie tylko w kosmetykach do włosów, ale także w kremach i balsamach do ciała. Na podstawie wielu badań wiadomo, że kosmetyki mające w składzie silikon są neutralne dla naskórka, nie wywołują podrażnień i mogą być stosowane także u osób ze skórą atopową. Mają także szereg pozytywnych działań. W kremach silikony nałożone na skórę tworzą na niej cienką warstwę, zabezpieczającą ją przed utratą wody. Dlatego większość kosmetyków nawilżających ma w swoim składzie silikon. Jest on częstym składnikiem kremów przeznaczonych także do cery tłustej i mieszanej, bo silikon nie powoduje zatykania gruczołów łojowych i nie zwiększa ryzyka wystąpienia trądziku. Co więcej, dobrze rozpuszcza sebum i pozwala skórze oddychać.

Kalafonia to miękka żywica, która ma pochodzenie naturalne. Obecnie jest ona naprawdę powszechnie stosowana. Kalafonia uznawana jest za silny alergen kontaktowy. Ciekawym jest jednak fakt, że nie uczulają w tym wypadku zawarte w kalafonii kwasy żywiczne czy ich modyfikowane sztucznie pochodne. Czynnikiem, który prowadzi do wystąpienia reakcji alergicznej, są produkty powstające na skutek utleniania się składników kalafonii. Uczulenie jest zazwyczaj bardzo silne i może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Z tego powodu alergicy powinni unikać kontaktu z kalafonią.

Należy pamiętać, że w magnezjach występuje niewielka ilość tej substancji. Zbyt dużo kalafonii w "magnezji" sprawi, że dosłownie przykleisz się do rury, a cząstki kalafonii będzie niezwykle trudno zmyć. Dlatego zabronione jest używanie kalafonii na zawodach.

Żywica benzoesowa- utrwalacz; sprawi, że preparat dłużej pozostaje na skórze. Jednak żywica tak jak kalafonia może uczulać, ma również podobne właściwości.

Benzoesan Benzynu- czyli paraben, pełni funkcję utwardzacza.

SKÓRA ATOPOWA- nie ma magnezji przyjaznej skórze atopowej. Każda magnezja czy grip zawiera w swoim składzie alkohol, a to on najbardziej szkodzi Twojej skórze, bo wysusza. Istnieje na rynku magnezja bez alkoholu "Eco Grip", ale jeżeli chodzi o pole dance, kompletnie nie spełnia swojej funkcji. Aby uniknąć lub zminimalizować problemy przy skórze atopowej ważna jest odpowiednia pielęgnacja po użyciu magnezji.

CIEKAWOSTKA: Ocun, Mammut i Chalk pomimo tego, że pochodzą od różnych producentów, to produkowane są w tej samej fabryce w Czechach. Mają ten sam skład, a pozorna różnica w skuteczności jest efektem placebo. Silna marka, czyli znany produkt... pozornie lepszy produkt, jednak w rzeczywistości ten sam tylko w innym opakowaniu.


Od lewej:

  • Mammut cena 40 zł/ 200 ml
  • Ocun cena 33,5 zł/ 200 ml
  • Chalk 25 zł/ 200 ml
  • GoGrip 45 zł/ 60 ml 
  • Grip RX 45 zł/ 60 ml
  • Dry hands 140 zł/60 ml (niedostepny w Europie w oficjalnej sprzedaży)

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam temat i teraz już wiesz, dlaczego grip taki jak Dry Hands czy Grip RX nie jest magnezją- nie ma w składzie magnezji. Dlaczego delikatniejszy dla Twojej skóry będzie Dry hands? Bo zawiera głównie przyjazne dla skóry składniki. Dlaczego różne grupy preparatów działają inaczej?
Znając skład, masz porówanie. Jesteś alergikiem, to wiesz, którego preparatu lepiej unikać. Nie działa na Ciebie Ocun to spróbuj Grip RX.
Zanim jednak podejmiesz decyzje wypróbuj pakiet testerów

Trochę więcej informacji na temat Gripów (nie magnezji) znajdziesz w artykule Dry Hands vs Taurna GRip RX

Jeżeli wypróbowałaś już wszystkie preparat dostępne na rynku i nadal Twoje ręce się ślizgają to przeczytaj od czego zależy przyczepnośc do rury i zadbaj o pozostałe czynniki.

żródło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/krzemionka-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-kosmetyce-aa-8dGk-ZVUk-Ciux.html
https://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/silikony-w-kosmetykach-czy-rzeczywiscie-moga-nam-zaszkodzic/tc039
http://www.medycynasrodowiskowa.pl/Downloads/File/2018v1/MS_2018-1_07.pdf
https://www.penny.pl/porady/dary-natury-kalafonia/
http://www.aromastrona.pl/zywica-beznoesowa/
https://oczymlekarze.pl/zdrowy-styl-zycia/zdrowie/2697-zabojcze-parabeny

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię