Pole dance dla dzieci. Trzepakowa ewolucja

Cofnijmy się do lat 80 tych. Na każdym podwórku królował trzepak, huśtawki, karuzele, metalowe drabinki i drzewa. Osoby, które pamiętają tamte lata, kojarzą je z bardzo pozytywnymi emocjami. Dzieci mając do dyspozycji kilka przyrządów rozwijały swoją twórczość, kreatywność, były też bardziej samodzielne. Zabawy podwórkowe rozwijały sprawność ruchową, koordynację, poczucie równowagi, a także kształtowały współpracę i jednocześnie rywalizację.

  • Drabinki, drzewa służyły do wspinania.
  • Na trzepak dzieci się wspinały, robiły fikołki i ewolucje akrobatyczne
  • Karuzela sprawiała radość z kręcenia się na niej.

Niezależnie od epoki, w której żyją dzieci mają podobne potrzeby: wspinanie, kręcenie się, ewolucje akrobatyczne, potrzeba rozwoju kreatywności.

A gdyby te wszystkie podwórkowe przyrządy zamienić na jeden? Pionowy drążek, jakim jest rura pole dance, łączy ze sobą wszystkie te funkcje.

Kilka tygodni temu postawiłam swoim dzieciom w pokoju rurę. Zabawa zaczęła się od próby wspinania, delikatnych obrotów. Teraz moje dzieciaki są na etapie: kto szybciej się będzie wspinać, kto pierwszy dotknie sufitu, kto szybciej będzie się kręcił, kto wyżej wyskoczy, kto dłużej zawiśnie nogami w górze….

Obecnie obroty są bardziej kontrolowane, dzieci mają większą świadomość swojego ciała, większe poczucie kordynacji przy akrobacjach na rurze. Próbują nowych wygibasów a przy tym świetnie się bawią tworząc nowe figury i rywalizując ze sobą. Dajcie dzieciom namiastkę swojego dzieciństwa.

Dla dzieci rura to rura, to dorośli stworzyli wokół niej negatywną otoczkę.

Pole dance łączy elementy akrobatyczne, gimnastyczne, siłowe oraz taneczne. Co to konkretnie znaczy? Elementy akrobatyczne, czyli figury wykonywane na rurkach obrotowych oraz statycznych, które cechuje dynamika i szybkość. Przykładowe elementy to półsalta, czyli na przykład zeskok z rurki z rotacją ciała lub handspring – wygląd tej figury możesz zobaczyć poniżej:

Elementy gimnastyczne – są to figury również łączące statykę i dynamikę. Do tej kategorii możemy zaliczyć szpagaty, które aby wykonać na drążku, najpierw należy umieć na podłodze, tym samym dziecko znacznie rozwinie swoje rozciągniecie. Do grona szpagatów dołączmy mostki i inne figury, pogłębiające rozciągnięcie pleców, na przykład:

Figury siłowe to te, opierające się na sile mięśni. Jeśli przyszły, młody kursant ma problem z wiszeniem na poziomym drążku czy zrobieniem pompki nie jest to żadna przeszkoda! W grupie innych dzieci nie będzie się wyróżniać, poza tym już po paru zajęciach sam/sama zaobserwuje poprawę swoich umiejętności. Stanie na rękach przy rurce jest tylko kwestią niedługiego czasu!

Elementy taneczne wykonuje się na rurkach obrotowych. Dzięki nim możliwe jest stworzenie choreografii łączącej różnorodne figury. Dzięki nim dziecko nabierze gracji i poczucia rytmu. Oczywiście nie wszystkie figury tego typu muszą być wykonywane na rurce, część z nich wykonywana jest obok niej.

Katalog figur pole dance jest ogromny i pozwala zdobyć wiele umiejętności. Poziom zróżnicowania tych figur jest na tyle duży, że już na samym początku trenowania można wykonywać świetnie prezentujące się dla obserwatorów elementy. Dziecko z pewnością nie będzie się nudzić, ponieważ zajęcia nigdy nie wyglądają tak samo. Ogromnym atutem tego sportu jest również to, że z każdy kolejnym treningiem widać postępy, co też obrazują zdjęcia coraz trudniejszych wykonywanych figur. Zajęcia odbywają się w niedużych grupach, dzięki czemu możliwe jest nawiązanie nowych znajomości, a przecież wspólne zainteresowania są magnesem przyjaźni!

Jak spakować młodą/młodego na trening?

Przygotuj sportowy strój składający się z szortów, skarpet oraz krótkiej koszulki bądź sportowego topu. Niektóre elementy łatwiej jest wykonać z odsłoniętym brzuchem, który zapewnia lepszą przyczepność do rurki. Dołóż do tego zestawu butelkę wody i gotowe! Po pierwszych zajęciach młody kursant będzie miał wiele siniaków na ciele, ale nie martw się tym. Pole dance nie jest brutalnym sportem, aczkolwiek ciało po kontakcie z metalowym drążkiem nabiera śladów z tego spotkania. Oczywiście wszystkie figury wykonywane są z materacem i pod kontrolą trenera.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zapytaj instruktora, który wytłumaczy Ci wszystko co Cię nurtuje. A może kiedyś będzie to również Twój instruktor? Łączenie pasji z młodym towarzyszem to bardzo ciekawa inicjatywa!

produkty polecane
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię