Potliwość ciała i dłoni jest jednym z najczęstszych problemów dotykających pole dancer’ów: osłabia chwyt, uniemożliwia wykonanie trudniejszych figur, a także powoduje dyskomfort psychiczny oraz obawę o bezpieczeństwo treningu.
Najczęstszą przyczyną tego problemu jest wzmożona aktywność układu współczulnego lub choroby, np. nadczynność tarczycy, cukrzyca. Na liście istotnych czynników wpływających na aktywność gruczołów potowych znajdują się także predyspozycje genetyczne oraz temperament. Jeśli przyczyną powyższego problemu nie jest żadne schorzenie, warto skorzystać z domowych metod kuracji.
1. STYL ŻYCIA
Hiperhydroza wzmagana jest przez sytuację stresowe, warto więc wyeliminować, w miarę możliwości, stresogenne czynniki obecne w naszym życiu. Ogromne znaczenie ma higiena (zmienianie odzieży sportowej po każdym treningu) oraz noszenie przewiewnych materiałów. Ponadto, nie należy spożywać w dużych ilościach kofeiny, alkoholu czy mocnej herbaty. Przyspieszają one krążenie krwi, wpływając na temperaturę ciała, którą organizm będzie próbował obniżyć pocąc się.
2. DIETA
W walce z nadpotliwością zdecydowanie niekorzystne jest spożywanie ostrych produktów, takich jak chilli, ostra papryka. Kapsaicyna w nich zawarta pośrednio przyczynia się do produkcji potu, gdyż wywołuje objaw pieczenia, odbierany przez organizm jako podwyższenie temperatury ciała. To z kolei wzmaga mechanizm chłodzący- pocenie. Przy problemach z nadmierną potliwością eksperci nie polecają również spożywania produktów mocno przetworzonych bądź o wysokiej zawartości cukru. Ponadto niezalecane jest jedzenie w dużych ilościach czerwonego mięsa, które wpływa także na zapach wydzieliny.
3. ZIOŁA I PRODUKTY ROŚLINNE
W domowej kuracji pomocne będą: olejek z drzewa herbacianego, a także kąpiele dłoni w roztworach szałwii i rozmarynu. Powyższe zioła poleca się stosować także doustnie, 2-3 razy dziennie, by w ciągu 2-3 miesięcy znacząco zminimalizować problem. Zbawienne działanie ma także pokrzywa, działając antyoksydacyjnie i przyczyniając się do usuwania nadmiaru wody z organizmu. Wydzielanie potu redukuje także rumianek (stosowany zewnętrznie i wewnętrznie) oraz napary z melisy i skrzypu polnego. Kuracja ziołowa nie przynosi natychmiastowych efektów, jednak są one stosunkowo trwałe. Jest to też metoda całkowicie naturalna, nieprzynosząca niekorzystnych skutków ubocznych.
Reasumując, walka ze śliskimi dłońmi czy ciałem jest trudna, jednak istnieje wiele domowych, nieinwazyjnych sposobów na jej wygranie. Niestety wzmożona potliwość skóry może być także objawem poważnych schorzeń, których nie sposób dostrzec samodzielnie. Jeśli więc metody zaprezentowane w powyższym artykule nie przynoszą żadnych efektów, warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli jednak potliwości nie wywołuje choroba, przetestuj powyższe rady i ciesz się przyczepnością i pięknymi figurami na rurce!.
Zuza Łabanowska