Kiedy rura pole dance się przesuneła, kiedy strzela podczas spinu...

Zebraliśmy najczęstsze problemy, jeżeli chodzi o użytkowanie rury. Zazwyczaj rury zbudowane są z podobnych elementów, wszystkie mają podstawy, łożyska i gwint rozporowy, więc problemy nie dotyczą konkretnego modelu czy firmy.

1. ZSUWAJĄCA SIĘ KOPUŁA GÓRNA/TALERZ PRZY SUFICIE

Możliwe, że zdarzyło Ci się oglądać filmy na YouTube, gdzie rury wraz z ćwiczącymi osobami spadają. Producenci droższych rur dołożyli do tego zjawiska etykietę, że "tylko te gorsze rury spadają"

A tak naprawdę to nie rura jest problemem a "pracujący" sufit czy podłoga. Wszystkie profesjonalne rury posiadają gwint rozporowy. (dinozaury- cięte pod wymiar bez gwintów właściwie już wyginęły). Gwint służy nie tylko do tego, aby trzymać nieprzykręconą rurę między sufitem i podłogą (gwint dociska podstawy, które oddziałują siłą na sufit i podłogę), ale też do regulacji wysokości, stąd np. rury, w których mocowanie sufitowe jest przykręcone, również posiadają gwint rozporowy. Niezależnie od tego, jaki montaż mamy zastosowany to w rurze zawsze występują siły pionowe dociskające podstawy.

Wyobraź sobie, że mamy drewniany sufit. Drewno ugina się pod wpływem siły wywieranej przez talerz. W związku z tym sufit się unosi/wygina. Różnice w odległości podłoga-sufit są naprawdę minimalne (wysokość pomieszczenia się zwiększyła), ale to wystarczy, żeby siła rozporu gwintu była mniejsza niż na początku. Sufit się podniósł, siła nacisku talerza górnego się zmniejszyła, talerz już nie trzyma tak mocno sufitu, jak na początku, więc rura zjeżdża. Zazwyczaj pracuje drewniana podłoga czy sufit lub belka drewniana.

ROZWIĄZANIE: Trzeba przykręcić talerz górny do sufitu lub zastosować mocowanie stałe lub talerz 2w1.  Jest to połaczenie talerza silikonowego z z mocowaniem stałym. 
 Dlaczego odjeżdża górna część rury, a nie dolna? Ponieważ na rurę działa jeszcze nasz ciężar i ciężar rury, który powoduje większe dociśnięcie podstawy dolnej do podłogi.

A co jeżeli masz betonowy równy sufit a talerz Ci "odjechał"? Sprawdź czy wszystkie przedłużki są dokręcone ze sobą, gwint rozporowy na tyle dobrze wykręcony że talerz dociska do sufitu, oraz nakrętka kontrująca dokręcona do przedłużki. Jeżeli dopiero co zamontowałaś rurę sprawdzaj przed każdym treningiem czy wszystkie lelemnty są odpwiednio skręcone i dokręcone, z czasem możesz to robić rzadziej. 

Co zrobić kiedy rura nam się przesunie po suficie ?
1. Zakręcamy rurę tak aby była w trybie statycznym.
2. Odkręcamy nakrętke kontrująca, w prawą strone (tak jak odkrecamy słoik)
3. Wkręcamy gwint rozporowy w przedłzuke, kręcimy w lewo ( tak jak zakrecamy słoik)
Bardzo ważne jest to aby zrozumieć w którą stronę kręcimy gwint i śrubę kontrującą.

 

2. HAMUJĄCY SPIN LUB "COFANIE" SIĘ RURY W OBROCIE.

Dzieje się tak, kiedy rura stoi krzywo lub sufit jest nierówny (sufit może mieć delikatne krzywizny, niewidoczne gołym okiem). Nawet minimalne odchylenie przy długotrwałej pracy może spowodować, że siły będą się nierównomiernie rozkładały na łożysko. Pierwszym objawem jest właśnie takie cofanie się rury.

ROZWIĄZANIE: Postawienie rury do pionu lub zamontowanie mocowania stałego. Mocowania samonastawne dostosowują się do krzywizny sufitu, tzn., że łożysko w mocowaniu się skręca, dzięki temu rura nadal może stać w idealnym pionie. Mamy w ofercie również mocowania 2w1 czyli talerz pokryty górmą połaczony z mocowaniem samonastawnym. Nie ma wtedy potrzeby przykręcania rury do sufitu. 

3. STRZELANIE ŁOŻYSKA PODCZAS SPINU, SKRZYPIENIE RURY

Jest to już kolejny objaw, kiedy rura nie stoi w pionie. Jeżeli używałaś rury przez jakiś czas i łożyska zaczęły strzelać to prawdopodobnie trzeba jej już wymienić. Jeżeli dopiero co zamontowałaś rure i nie kręci się prawidłowo to sprawdź czy sufit jest równy.  

ROZWIĄZANIE: Wymiana łożysk. Łożyska w rurze M-pole i M-poleUpdemontowalne, każdy może je samodzielnie wymienić, nie używając narzędzi. Jednak zanim zdecydujesz się na wymianę łożysk, sprawdź, czy nie wystarczy ich wyczyścić i nasmarować. W sklepie narzędziowym możesz kupić smar do łożysk. Puszka, która kosztuje 30 zł wystarczy Ci na długo.

Jeżeli nadal nie wiesz którą rurę wybrać to napisz lub zadzwoń do nas. Pomożemy Ci dobrać najlepszą dla Ciebie. W ofercie posiadamy te tańsze — wystaczające do użytku domowego — jak i te jednoelementowe z niewielką ilością niklu dla osób bardziej wymagających. Mamy rury do szybkiego montażu, kiedy potrzebujesz w krótkim czasie i często demontować rurę. Pod zamówienie robimy rury wzmacniane do wysokości czterometrowych pomieszczeń oraz na zawody. Wszystkie rury M-pole mają wymienne mocowania i wymienne łatwo demontowalne łożyska.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię